שלום אורח
התחבר
רשת הצללה


   אלובין העניקה חסות לקבוצה שזכתה בתחרות לבניית מערכות הצללה

רשת ההצללה הייחודית שנבנתה בשיתוף פעולה עם מחלקת הפיתוח של אלובין, היא אחת מחמשת הזוכים בתחרות. היא תוצג בקיץ הבא בכיכר המדיטק בתערוכת מוזיאון העיצוב של חולון

היעדרן של מערכות הצללה בשטחים הציבוריים אינו רק אתגר עיצובי אלא גם בעיה חברתית וסביבתית. במדינה חמה כשלנו, היעדר הצל הופך לחסם של ממש בפני הציבור בבואו להשתמש במרחב הציבורי. המרחבים הציבוריים בישראל, המשפיעים במידה מרובה על התנהלותנו היומיומית ברחבי העיר, תוכננו לרוב תחת התפיסות של מודרניזם אירופאי, ומתגלים כמוגבלים ובעייתיים באקלים הישראלי. בימים אלה הכריז מוזיאון העיצוב בחולון על חמשת הצוותים הבינלאומיים והישראלים שנבחרו במסגרת התחרות "הצללה אורבאנית" לתכנון מבני הצללה למרחב הציבורי של חמישה מוקדים ברחבי העיר חולון. כך ייחשפו תושבי העיר, ראשי רשויות ומקבלי החלטות לאפשרויות הצללה גמישות וישימות במסגרת מבני ההצללה הזוכים.


אחד מחמשת הפרויקטים הזוכים היה רשת ההצללה ייחודית שנבנתה בשיתוף פעולה עם מחלקת הפיתוח של אלובין. הפרויקט ששמו Cloud Seeding (זריעת עננים) הוצע על ידי רחלי רותם ופו הואנג ממשרד האדריכלים הניו יורקי MODU בשיתוף האדריכל דר' יוסי קורי ממשרד גאוטקטורה, בני טבת, הו-יאן צ'ונג ואביחי שובל. ההצללה של Cloud Seeding נוצרת מתקרה שטוחה העשויה ממבנה שקוף התומך ב-20,000 כדורי ג'ימבורי מפלסטיק הניתן למחזור, שנעים בחופשיות עם הרוח על פני שטחה. ההצללה שהם יוצרים אינה מגיעה מאובייקט אחד נייח, אלא מאלפי "זרעים" נעים המייצרים מקטעי צל מחוררים בהשתנות מתמדת. במסגרת ההצעה, המסגרת והתקרה מספקים הצללה עבור ספריה ציבורית שנוצרת על ידי אוסף של פרטי ריהוט ניידים שמזמינים את הציבור לקרוא, להרהר, ולנוח. אוסף הרהיטים כולל מדפי ספרים ניידים וכן "ספריית זרעים" שמזמינה את הקהל לקחת הביתה מעטפות זרעים ללא תשלום ולגדל צמחים, ובכך מעודדת יצירת הצללה נוספת ברחבי העיר.


"הרעיון שלנו מתבסס על מתיחה של רשתות ההצללה עם הפרופילים של אלובין, שמייצרים מישור מאוד גדול מעל ראשי העוברים ושבים שבתוכו פיזרנו 20,000 כדורי גמבורי", מתאר האדריכל דר' יוסי קורי. "הערך המוסף של המבנה בכך שהוא מספק את הצל הנדרש דרך תנועת הכדורים בהתאם לרוח, וכך מוצללים אזורים שונים בכל רגע נתון. הדבר מספק גם עניין אסתטי של משחק ייחודי בין אור וצל, מעבר לפן הפונקציונאלי. העגלות שנציב במקום יהפכו אותו לשוק מקומי נעים עבור העוברים ושבים  שיוכלו למכור את מרכולתם מתחת לרשת המוצללת. בנוסף, תתקיים תערוכה בתוך מוזיאון העיצוב שעוסקת בצל, בה יוצגו חמשת המודלים הזוכים. האלטרנטיבה הזאת שאנו מציעים לא באה כמובן להתחרות בהצללה הטבעית של עצים, אך היא חוסכת זמן ומשאבים רבים, כמו מים להשקיה, שהם משאב כה יקר באזורנו, וכך היא מהווה אופציה נוספת לצל ברמה הקונספטואלית וגם ברמה היישומית".